wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Jaki wpływ na nasze zdrowie mają świece zapachowe?

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają świece zapachowe?

Data dodania: 19-12-2021
Świece nadają wnętrzom niezwykłego klimatu, są ciekawym elementem dekoracyjnym, ale, co gorsza, również groźnym dla naszego zdrowia. Nikt się z nas nie zastanawia, jaki mają negatywny wpływ na jakość powietrza w domu…
 

Z czego zrobione są świece i jaki mają wpływ na nasze zdrowie?
 

Perfumowane produkty, czyli popularne świece zapachowe zawierają limonen – związek chemiczny, który odpowiada za przyjemny zapach świec. Kiedy wchodzi on w reakcję z różnymi gazami w powietrzu, dochodzi do wytworzenia się formaldehydu. Jest on szkodliwy dla zdrowia i może prowadzić do różnego rodzaju nowotworów. Duszą woń powoduje najczęściej kaszel, katar oraz krwawienia z nosa.

Ponadto parafina nie jest surowcem odnawialnym i znajduje się w niej wiele substancji bardzo szkodliwych. Świece naturalne są zdrowsze, potrzebują mniej wosku do wydobycia aromatu, a ich naturalny bawełniany knot jest pozbawiony ołowiu. Dodatkowo palą się czysto i praktycznie nie kopcą, w porównaniu ze świecami parafinowymi.

Powstałe opary ze świec parafinowych, które wdychamy podczas jej palenia, pokazują, że obecność szkodliwych związków dla zdrowia i życia to m.in. substancje tj.: toluen, benzen, alkany i alkeny. Negatywne skutki kumulują się przez lata, co prowadzi w skutkach do ciężkich schorzeń. Zanieczyszczenia pochodzące z dymy świec zapachowych to nic innego, jak lotne związki organiczne tzw. LZO.
 

Co może się okazać jeszcze zabójcze?
 

Oprócz stosowanych powszechnie świec zapachowym, których aromatem w okresie zimowym raczymy się codziennie i przed długie godziny w słabo wentylowanych pomieszczeniach.  Niestety one w większości zawierają opary toksyczne i rakotwórcze, również w walce z czystym powietrzem nie pomagają piece opalane drewnem oraz węglem czy kominki wewnętrzne, które nie spełniają aktualnych norm emisyjnych.

Niestety ryzyko również niosą kadzidełka zapachowe, ponieważ zawierają sproszkowane substancje roślinne, które podczas spalania wydzielają tlenek siarki, tlenek węgla oraz wcześniej wspomniany formaldehyd, który niesie za sobą podobne skutki, co bierne palenie czy wdychanie dymu papierosowego.

Światło świec przypomina o zbliżającym się Bożym Narodzeniu, lecz niestety świece w okresie zimowym przy zamkniętych oknach i mało wietrzonych pomieszczeniach mogą poważnie uszkodzić nasz układ oddechowy.

 

Nie rezygnujmy jednak z nich, lecz wybierajmy:

  • naturalne świece woskowe, typu roślinne, sojowe, pszczele czy kokosowe, bądź wykonane z naturalnych olejów eterycznych
  • często wietrzmy pomieszczenie
  • są bezpieczne dla naszego zdrowia, dłużej się palą i są odpowiednie dla dzieci oraz osób z alergiami
  • stosujmy oczyszczacz powietrza z odpowiednimi filtrami typu węglowy, aby wyeliminować negatywne związki chemiczne z powietrza

Po prostu cieszmy się atmosferą świąt, czego Państwu życzymy!

alt


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl