wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Najskuteczniejsze połączenie filtrów w oczyszczaczach powietrza

Najskuteczniejsze połączenie filtrów w oczyszczaczach powietrza

Data dodania: 15-11-2021

Pamiętajmy również o zdrowym rozsądku, nigdy nie uzyskamy całkowicie sterylnego powietrza. Powiedzmy sobie szczerze, jest to po prostu niemożliwe. Mimo że każdy filtr jest przeznaczony do profesjonalnego użytku to jego skuteczność, kończy się na 99,5% czystego powietrza.

Zacznijmy od skutecznej filtracji
 

Wybierając oczyszczacz, kierujmy się zasadą, aby budować naturalną odporność i ją wzmacniać, a nie całkowicie eliminować. Sprawdźmy najpierw skuteczność filtracji naszego urządzenia tzw. przepływ CADR, uwzględnia on powierzchnię pomieszczenia oraz objętość czystego powietrza wytwarzaną, podczas jednej godziny pracy oczyszczacza. Im wyższy czynnik CADR, tym lepsza filtracja i eliminacja zanieczyszczeń. Po drugie jeśli współczynnik CADR będzie zbyt mały w stosunku do powierzchni pomieszczenia może stracić na wydajności, nawet przy zastosowaniu najlepszych filtrów do oczyszczaczy powietrza.
 

Filtr wstępny

Jak sama jego nazwa wskazuje, jest montowany przy wlocie powietrza i zbudowany z drobnej siateczki, która ma za zadania zatrzymać większość zanieczyszczeń. Jego praca polega na zatrzymaniu i uniknięciu zatkania pozostałych filtrów, które mogą doprowadzić do nieprawidłowej pracy urządzenia. Usuwa z powietrza cząsteczki włosów, sierści, kurz czy roztocza. Niektóre z nich potrafią zatrzymać pył PM10 w zależności od wyboru filtracji.
 

Filtr HEPA

Jest to wysokowydajny filtr powietrza cząsteczek stałych (z ang. High Efficiency Particulate Air Filter), który uważany jest za najskuteczniejsze rozwiązanie stosowane w oczyszczaczach powietrza. Stosowany jest tam, gdzie niezbędne jest utrzymanie najwyższej jakości czyste powietrze, m.in.: szpitale, ośrodki edukacyjne, zakłady farmaceutyczne czy firmy tworzące elektronikę. Jego skuteczność filtracji powietrza sprawiła, że stał się on niezbędnym elementem wykorzystywanym również w domach czy biurach.
Najważniejsze filtr HEPA oczyszcza powietrze z zawieszonych pyłów PM2.5 oraz PM10, których oznaczenia wskazują na średnicę pyłów w mikrometrach i niestety stanowią główne składniki smogu, przez co niekorzystnie wpływają na układ oddechowym oraz krążenie, co może przyczynić się do przedwczesnego zgonu. Dodatkowo pozbędzie się doskonale pyłów roślin, zarodników, pleśni i alergenów, które wdychamy każdego dnia. Sprawdzi się dla alergików, którzy są najbardziej narażeni na drobnoustroje. Pozbędzie się również kurzu oraz sierści, które nie została przefiltrowana przez filtr wstępny. Ponadto zalecany jest przy małych dzieciach, kiedy chcemy usunąć z powietrza bakterie, wirusy i zarodniki grzybów, które mogą wywołać groźne choroby.

Filtry HEPA podlegają normie EN1822-1:2009 i możemy podzielić je na 3 grupy:
- EPA – skuteczne filtry cząsteczkowe powietrza
- HEPA – wysokowydajne filtry cząsteczkowe powietrza
- ULPA – wykorzystywane w profesjonalnych systemach filtracji, są to filtry o bardzo niskiej penetracji powietrza

W użytku domowym najczęściej możemy spotkać filtry EPA oraz HEPA, które znajdziemy w oczyszczaczach powietrza, odkurzaczach czy klimatyzacji. I tutaj dochodzimy do oznaczeń od E11 i E12 przy filtrach EPA oraz H13 i H14 przy filtrach HEPA, które dokładnie oczyszczą powietrze na potrzeby użytku domowego czy firmowego. Żywotność filtrów HEPA wykazuje 2 lata, lecz wszystko zależy od częstotliwości pracy urządzenia oraz jakości powietrza.

Filtr węglowy

Sama nazwa wskazuje, że jego główną składową jest węgiel aktywny, który dzięki wysokiej zawartości węgla pierwiastkowego posiada dużą powierzchnię w stosunku do masy. Najprościej można to wyjaśnić, im więcej jest go w filtrze, tym skuteczniejszy jest proces oczyszczania. Specjalna zamknięta obudowa przy węglu aktywnym oraz sposób jej ułożenia zapewniają odpowiedni przepływ powietrza - zwykle kojarzony z plastrem miodu.
Filtr węglowy wykazuje skuteczność ponad 99,9% w usuwaniu zanieczyszczeń gazowych oraz nieprzyjemnych zapachów, z którym nie poradził sobie filtr wstępny oraz filtr HEPA. Węgiel skutecznie neutralizuje z powietrza cząsteczki organiczne oraz nieorganiczne. Pozbędzie się także zapachu dymu tytoniowego, który osadza się na powierzchni. Jako jedyny posiada zdolność do neutralizacji lotnych związków organicznych (tzw. LZO), które z łatwością przechodzą w postać pary lub gazu i są toksyczne dla ludzkiego organizmu. Skutecznie walczy ze związkami acetonu – farby, zmywacze, uszczelniacze; benzopirenem znajdującym się w smogu, węglowodorami aromatycznymi i alifaktycznymi związanymi z przemysłem budowlanym oraz organicznymi związkami terpeny znajdującymi się m.in. w środkach czystości.

Powyższe filtry będą stanowić gwarancję oczyszczonego powietrza praktycznie w 100%, którym będą mogli oddychać, bez zbędnych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że w niektórych oczyszczaczach powietrza możemy zastosować filtr nawilżający, który również poprawi poziom wilgotności w pomieszczeniu i zwiększy usuwanie zanieczyszczeń, dzięki zastosowaniu maty ewaporacyjnej, która zanurzona jest w wodzie. Dzięki temu wypuszcza czyste i odpowiednio nawilżone powietrze, likwiduje mikroorganizmy oraz hamuje rozwój bakterii i pleśni.

alt


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl